Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dieta pro kočky při nadváze

25. 7. 2011

 

Dieta pro kočky při nadváze

 

Léčba nadváhy u koček je bohužel poměrně náročná a zdlouhavá stejně jako u lidí. Proto je nejlepším lékem prevence. Kočka totiž prakticky nikdy není obézní vlastní vinou, neboť tato zvířata nemají od přírody sklon k nadváze, a vinu tedy neseme hlavně my – majitelé. Prevencí nadváhy se rozumí udržování kočky v dobré kondici prostřednictvím dobrých stravovacích a pohybových návyků (např. podněcování ke hrám) již od raného věku kočky.


Jak dieta u koček funguje

Dieta je obecně řečeno založena na snížení obsahu sacharidů (neboli cukrů) v potravě. Pokud má kočka omezený příjem cukrů, základními zdroji její energie se stanou proteiny a tuky. Tělo začne postupně využívat tzv. zásobní tuk, který je uložený v tukové tkáni, a celý tento proces vede ke zmenšení tukových polštářů a tedy hmotnosti.


Dieta klade velké nároky nejenom na kočku, ale i na majitele, kteří musí být ukáznění a důslední. Pokud se Vám tedy zdá, že se Vaše kočka nebezpečně zakulacuje, je vhodné navštívit veterináře. Odborník nejlépe obezitu diagnostikuje a doporučí speciální dietu, která bude vyhovovat právě Vaší kočce. Při sestavování kočičí diety je třeba pečlivě brát v úvahu kromě hmotnosti také věk kočky, pohlaví, nemoci a celkový zdravotní stav. Veterinář Vám může poskytnout speciální dietní krmiva, která nejsou dostupná na trhu kočičích krmiv, ale pouze ve veterinárních ordinacích. Dietní krmiva mají tradiční podobu – jedná se o granule a konzervy, které obsahují základní množství všech výživových složek, avšak nižší objem energie.


Veterinář určí množství dietního krmiva, které je pak nutno podávat během dne. Kočka by neměla mít k dispozici již od rána krmení na celý den. Pokud podáváme dietní krmiva od výrobců, je třeba se řídit dávkami doporučenými výrobcem na obalu krmiva (je však doporučeno taktéž dávky zkonzultovat s veterinářem). Většinou se jedná o tři a více dávek během jednoho dne, což je třeba striktně dodržovat, jinak hubnutí ztrácí smysl. To, co kočka nesní cca do 20 minut, je lepší odebrat. Dieta je dlouhodobý proces, který může trvat až několik měsíců (většinou okolo dvou měsíců), během kterých podáváme pouze dietní stravu, a kočka nepřijímá žádnou potravu o jiném složení. Obecně platí, že dieta trvá do doby, než se kočka dostane na svou ideální váhu.


Neděste se, pokud se Vám zdá, že kočka hubne pomalu. Je to pravda. Zpočátku bude mít kočka stále stejnou váhu, neboť se sice odbourává tuk, ale zároveň se začíná formovat svalová hmota, která je těžší než tuk. Kočka bude hubnout cca o jedno procento své tělesné hmotnosti za týden. Po několika týdnech diety je možné začít na kočce pozorovat rostoucí aktivitu a vitalitu, kočka je hravější.

 

Po dosažení ideální hmotnosti se doporučuje podávat light granule s nižším obsahem energie a je vhodné kočku pravidelně vážit na kuchyňské nebo dětské váze a podle potřeby upravovat dávky potravy tak, aby si zvíře udržovalo optimální a více či méně konstantní tělesnou hmotnost. Není v žádném případě vhodné podat kočce dietu, poté ji nechat opět ztloustnout, pokračovat další dietou, atd. Mějte na paměti, že pokud Vaše kočka již jednou byla „těžšího kalibru“, zřejmě bude mít k nadváze sklony i v budoucnu. Proto je nesmírně důležité ideální hmotnost kočky dlouhodobě udržovat.

 

Rizika nesprávně určené diety

Hubnutí je důležitý zásah do kočičího organizmu, a proto není v žádném případě možné předepsat zvířeti radikální dietu, která by mohla vést k menšímu příjmu vitaminů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Příliš rychlé hubnutí také může vést ke ztrátě svalové hmoty, při které sice kočka ztrácí hmotnost, ale na nesprávném „místě“, protože nedochází ke spalování tukových tkání. Kočičí metabolismus je velmi citlivý a z tohoto důvodu je doporučeno dietu zkonzultovat s veterinářem. Stejně tak, pokud by se Vám zdálo, že zvíře nehubne nebo naopak hubne až příliš rychle či pokud se stává apatickým, ihned navštivte veterináře.

 

Všichni krmíme své kočky v dobré víře, že je to jeden ze způsobů, jak jim vyjádřit svou lásku. Když kočce nasadíme dietu, může se zvíře „tvářit“ poměrně nešťastně, ale je třeba si uvědomit, že ačkoliv se dieta kočce nemusí příliš zamlouvat (je-li zvyklá na velké množství svých oblíbených pamlsků), děláme to pro její zdraví, dlouhý život a naše společné šťastné okamžiky.

 


 

Zdroj : http://www.miciny.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 20140
Měsíc: 122
Den: 6